Všichni ví, že stres nikomu neprospívá. Ve skutečnosti může být vyloženě nebezpečný. Mnoho lidí si však neuvědomuje, že chronický stres může mít negativní dopad i na imunitní systém, takže jsme poté náchylnější k nachlazení a nemocem. Proto je důležité najít zdravé způsoby, jak stres v našem životě omezit. Devět pomocníků, jak účinně a efektivně snižovat stres, najdete v tomto článku.
1. TIP: Jasné priority
Mít jasno ve svým prioritách, tedy v tom, co je pro vás opravdu důležité, je skvělý způsob, jak zvládat každodenní stres. Když si každý den vyhradíte několik minut na to, abyste se nejprve ujistili, že se na pro vás podstatné věci soustředíte jako první, bude se vám pracovat i žít mnohem lépe. Stanovením priorit můžete upustit od méně důležitých úkolů a povinností, nebo je vhodně delegovat. To vám pomůže snížit celkovou úroveň stresu a držet směr životem.
Ještě jste si životní nebo pracovní priority nesepsali? Doporučujeme vám udělat si večer nebo o víkendu čas a promyslet si, co je pro vás důležité, na čem vám opravdu záleží a čemu chcete věnovat svou energii, pozornost a čas. Sepište si to a pak těmto bodům určete pořadí. Tak získáte aktuální žebříček hodnot, ke kterému se pravidelně vracejte a jednou za čas revidujte, aby váš život byl v souladu s tím, co děláte.
2. TIP: Pořádek
Dalším ze způsobů, jak snížit stres, je udělat si pořádek. A teď nemluvíme o brutálním úklidu od podlahy až po strop. Jde o to věnovat každý den několik minut úklidu svého obytného prostoru, pracovního stolu nebo pracovní plochy počítače. Čisté a uspořádané prostředí vám pomůže cítit se uvolněněji, mít více přehled a tím současně i klid a jistou formu kontroly.
Co to znamená prakticky? Doma to můžete realizovat tak, že každý podvečer projdete jednotlivé místnosti a vrátíte věci na své místo nebo tam, kam aktuálně patří (špinavé prádlo do koše, použité nádobí do myčky a staré letáky do koše s papírem). Pracovní stůl si upravte tak, jak byste ho ráno chtěli najít. Často stačí „jen“ odnést hrníčky od kafe či čaje, vyhodit papírky a složky na stole srovnat do hromádek. Můžete je i srovnat tak, jak je zítra potřebujete řešit. Ušetříte tak ráno čas a bez stresu začnete nový pracovní den.
3. TIP: Čas pro sebe
Může to znít trochu zvláštně či nabubřele, ale jste tím nejdůležitějším člověkem svého života. Za svou pohodu jste zodpovědní hlavně vy a proto by čas jen pro vás měl být jednou z vašich priorit. Věnovat několik minut něčemu, co vás baví, ať už je to čtení, procházka nebo poslech hudby, je úžasně osvěžující.
Když si uděláte čas sami na sebe, pomůže vám to odpojit se z každodenního kolotoče povinností a úkolů a tak snížit hladinu stresu. Zlepšíte si náladu a přijdete na jiné myšlenky. A nakonec to, co jste potřebovali udělat, zvládnete rychleji a s menší námahou.
4. TIP: Pohyb
Cvičení je další skvělý způsob, jak snížit stres. Nejenže se při něm uvolňují endorfiny a další hormony, které zlepšují náladu, ale fyzická aktivita vám dá možnost soustředit se na něco jiného než na stresory. Cvičení nesnižuje jen stres, ale pomáhá vám i z dlouhodobého hlediska na fyzické i psychické rovině.
Jak trochu pohybu dostat i do toho nejrušnějšího dne? Co třeba pustit svou oblíbenou písničku a pořádně si zatrsat? Nebo si po večeři místo koukání na zprávy, které jsou jen další náloží stresu, nazujte boty a udělejte si krátkou, ale svižnou procházku do blízkého parku nebo kolem domu.
5. TIP: Dech
Dech je opravdu mocný nástroj, který máte nonstop k dispozici. S jeho pomocí můžete snížit stres a úzkost v podstatě okamžitě. Existuje mnoho různých dechových technik, které lze vyzkoušet, ale jednou z nejjednodušších a nejúčinnějších je brániční dýchání.
Dýchání do bránice by mělo být součástí správného dýchacího stereotypu, bohužel ale většina lidí dýchá mělce, pouze do plic. Tento tip může být skvělým cvičením pro zlepšení vašeho dýchání. Jak na to?
Posaďte se nebo lehněte (jak umožňuje situace) a zhluboka, ale klidně, se nadechněte nosem tak, aby se vám začalo nafukovat břicho. Pro lepší kontrolu si na břicho položte dlaně, které se při správné technice nádechem zvednou. Poté pomalu vydechněte ústy všechen vzduch a vnímejte, jak břicho zase splaskne. Tento postup opakujte několik minut, dokud neucítíte snížení hladiny stresu.
Víte, že… Pokud dýchání provedete rychleji a razantně, může vás skvěle nabudit a rozpumpovat v okamžiku, kdy se cítíte lehce unavení a malátní. Zkuste to a uvidíte.
6. TIP: Smích
Smích je skutečně nejlepší lék, pokud jde o zvládnutí stresu. Když se smějete, uvolňují se endorfiny a vaše tělo se díky nim také uvolní. Je to také skvělý způsob, jak se zbavit myšlenek na stresové situace a zvládnout negativní emoce se stresem spojenými.
Nemusíte si hned vyprávět vtipy. Stačí se rozpomenout na veselou situaci ze života nebo z oblíbené komedie. Můžete se zkusit začít smát jen tak, protože proč ne? Nebo vyzkoušejte náš tip, jak to zvládnout i bez hlasitého smíchu.
Pokud aktivujete správné mimické svaly, můžete v mozku vytvořit určitou emoci, i když ji psychicky zatím neprožíváte. Jak vypadáte při smíchu? Máte koutky nahoru, ústa doširoka, přivřené oči a často i lehce zakloníte hlavu. Vám teď stačí jen zvednout koutky úst. Na pomoc si vezměte tužku, kterou pořádně skousnete v zubech (až u stoliček, ne jenom řezáky). Chvíli vydržte. Nezapomeňte dýchat! No, pokud se na sebe v tuto chvíli podíváte do zrcadla, asi se i skutečně zasmějete. Mise splněna!
7. TIP: Spánek
Dostatek spánku je další z jednoduchých a účinných způsobů, jak snížit stres. Většina dospělých potřebuje přibližně 7–8 hodin spánku za noc. Ujistěte se, že dostatečně odpočíváte a pokud ne, přehodnoťte čas, kdy chodíte spát. Věnujte pozornost i aktivitám a činnostem před spaním, abyste si svými nevhodnými návyky nekomplikovali usínání. Když budete dobře odpočatí, budete mít více energie, lepší pozornost i koncentraci a rozhodně budete lépe připraveni zvládat stresové situace.
Jak lépe spát? Přečtěte si článek s tipy pro lepší usínání a spánek >>>
8. TIP: Bylinky
Bylo prokázáno, že některé byliny jsou účinné při snižování stresu. Mezi takto prospěšné rostliny patří Kozlík lékařský, Meduňka, Heřmánek pravý nebo mučenka. Z těch exotických to je adaptogen Ashwagandha (indický kořen), Rozchodnice růžová nebo Tulsi. Bylinky nebo jejich směsi můžete uvařit jako čaj nebo užívat ve formě doplňků stravy.
9. TIP: Řekněte „NE“
Minimalizace stresu ve vašem životě může být tak jednoduchá, jako je říci „ne“ povinnostem, které ve skutečnosti nechcete nebo nemusíte plnit. Není to vždy snadné, ale co kdybyste to „ano“, které jste dosud říkali všem okolo, řekli tentokrát i sobě. Může to být to jediné slovo, které vás skutečně dělí od pořádné dávky klidu a pohody.
Nastavte si svoje hranice a ujasněte priority, abyste ochránili svůj čas a energii. A taky zabránili stresu položit vás na lopatky. S uměním říci ne souvisí i jedna klíčová strategie – naučte se delegovat úkoly. Pokud jste zvyklí mít vše pod kontrolou a ve své režii, může to být zpočátku obtížné a nekomfortní. Přesunutí úkolu na někoho jiného vám uvolní ruce i mysl a pomůže vám cítit se méně zahlceně a vystresovaně. Navíc je to zajímavá možnost, jak získat více času pro sebe, pro spánek nebo fyzickou aktivitu.
Existuje mnoho dalších způsobů, které mohou snižovat stres. Každý jste originál a skutečný a hluboký klid vám přináší jiné aktivity a činnosti. Experimentujte, dokud nenajdete to, co vám bude opravdu vyhovovat. A nezapomeňte, že často ty nejobyčejnější věci dokáží se stresem dělat zázraky.
Stejně jako v jiných případech i zde platí, že čím více budete se stresem pracovat a aktivně ho snižovat, tím lépe budou vaše postupy fungovat. A brzy možná zjistíte, že stres je jen minulostí.