Jste sami sobě největším nepřítelem. Možná to neslyšíte rádi, ale je to pravda. Způsob, jakým se k sobě chováte a jak o sobě přemýšlíte, má přímý vliv na vaše zdraví a životní pohodu. A co si budeme povídat, ne vždy se sami k sobě chováme zrovna ukázkově. Až příliš často sami sebe dáváme na poslední místo a péči o sebe, hlavně tu o duši, odkládáme na neurčito. To se nám ale nemusí vyplatit.
Pokud chcete najít klid a cítit se více v pohodě, začněte tím, že se budete více starat sami o sebe. V tomto článku vám nabídneme 7 způsobů, jak v každodenním životě objevovat okamžiky, kterými o sebe můžete vědomě pečovat a tak si udržet duševní zdraví.
Buďte k sobě laskaví
Jedním z nejlepších způsobů, jak o sebe pečovat, je soucit se sebou samým. Znamená to být k sobě laskavý a chápavý, i když děláte chyby. Ne vždy se věci daří tak, jak člověk chce. Proto je důležité umět si odpouštět a neživit v sobě negativní emoce, jako jsou hněv, zášť a žárlivost. Když budete k sobě soucitnější, bude pro vás snazší najít klid v duši.
Zaměřte se na přítomnost
Dalším způsobem sebepéče je cvičení všímavosti (mindfulness). Jde o vědecky ověřenou metodu, typ mentálního tréninku, kdy si „cvičíte“ bytí v přítomnosti a uvědomujete si své myšlenky, pocity a vjemy. Všímavost má mnoho příznivých účinků, například snižuje stres a úzkosti, pomáhá v lepším zvládání obtížných emocí. Také zlepšuje spánek, posiluje empatii a ocenění toho dobrého v životě.
Odpočiňte si
Dopřát si dostatek spánku a odpočinku je další možností, jak o sebe pečovat. Když jste unavení, mnohem obtížněji zvládáte stresové situace. Nedostatek spánku může také vést k podrážděnosti, výkyvům nálad a dokonce k depresím.
Prociťte podporu a lásku rodiny
Další metoda péče o sebe sama, je užívat si čas se svými blízkými. Chvíle strávené s rodinou a přáteli vám pomohou cítit podporu a lásku. Někam patřit, mít svou blízkou „smečku“, je pro vaši životní pohodu i sebehodnotu důležité. Společné zážitky prohlubují vzájemné vazby a vyživují vaše duševní zdraví.
Dopřejte si čas pro sebe
V neposlední řadě nezapomínejte na čas pro sebe. Ideálně každý den si najděte čas jen a pouze pro sebe a dělejte věci, které vás baví. Může to být i něco tak jednoduchého jako přečtení pár stránek knihy, krátká procházka nebo relaxační koupel. Když o sebe pečujete, je snazší najít klid.
Zaměřte se na to pozitivní
Vyzrajte na své negativní myšlenky. Častokrát ani nevíme, jak špatně o sobě a dalších lidech i situacích kolem přemýšlíme. Všimnout si negativního myšlení je ten největší krok k jeho účinné přeměně. Když si uvědomíte jakoukoliv negaci ve své mysli, zkuste tento úhel pohledu zpochybnit a nahradit pozitivnějším. Možná to nepůjde hned, ale zkuste to. I to, že negativní myšlení dál nepodporujete, přinese do vaší mysli více uvolněnosti a klidu.
Nastavte si hranice
Posledním tipem, ale rozhodně ne posledním, co se důležitosti týče, jsou správně nastavené hranice. Nedovolte, aby se stresory jiných lidí staly vašimi vlastními. Nastavte si hranice a dejte ostatním jasně najevo, kolik času a energie věnujete jejich problémům. Kdykoliv totiž dáváte pozornost věcem, které nejsou ve vaší moci a nemůžete je aktivně ovlivnit, říkáte „NE“ sami sobě a tomu, na co vliv máte a měnit můžete.
Když všechny rady selžou…
Pokud se i přes různé snahy pro dosažení klidu cítíte dlouhodobě přetížení a pod tlakem, netrapte se sami a promluvte si s někým. Rozhovor s blízkým přítelem nebo kvalifikovaným terapeutem vám může ukázat směr, který byste sami marně hledali.
Péče o sebe a duševní klid jsou dva důležité aspekty zdravého života, které spolu výrazně souvisí. Když o sebe pečujete, je méně pravděpodobné, že se budete cítit vystresovaní nebo úzkostní. Existuje mnoho různých způsobů, jak o sebe pečovat, a těchto 7 tipů je velmi dobrým začátkem.
Jakým způsobem o sebe každý den pečujete? Který náš tip vyzkoušíte ještě dnes?